Üniversiteler ve Taban Puanları

YKS'ye hazırlanan öğrenciler TYT ve AYT Sınav sonuçlarına göre yerleşeceğiniz üniversitelerin Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları verilerini aşağıdaki sekmeler de bulabilirsin. Aşağıdaki Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları verileri OSYM tarafından paylaşılmıştır ve her yıl güncellenmektedir.

 

Türkiye'deki Üniversiteler Hakkında;

Türkiye'de 2021 yılı itibarıyla 206 üniversite vardır. Bunlardan 131'i devlet üniversitesi, 75'i vakıf üniversitesidir.

Devlet üniversitesi, yönetim olarak herhangi bir vakıf veya özel kurumla bağlantısı bulunmayan, bütçesi devlet tarafından karşılanan üniversite tipidir. 2008 yılında alınan yeni üniversitelerin kurulması kanunuyla Türkiye'nin her ilinde en az bir devlet üniversitesi bulunmaktadır.

Türkiye'de en çok üniversitenin bulunduğu şehir, 59 üniversite ile İstanbul.

İstanbul'da 14 devlet üniversitesinin yanı sıra 45 vakıf üniversitesi faaliyet gösteriyor. Vakıf üniversitelerinin yarısından fazlasının İstanbul'da kurulduğu dikkati çekiyor.

2 Yıllık (Önlisans) Bölümleri Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

 

TYT Sınavı ile alan 2 yıllık (önlisans) bölümlerinin Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları açıklandı. Sizler için tablolar halinde hazırladığımız 2 yıllık bölümlerin Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları verilerini aşağıdaki bağlantıları kullanarak bulabilirsin. Bu sayfadaki verileri 2020 yılına aittir ve 2021 yılında tercih yapacak öğrenciler için rehber olarak hazırlanmıştır.

 

Aşağıdaki arama kutucuğuna istediğin 2 yıllık (Önlisans) bölümünü yazarak arama yapabilirsin.

 
2 Yıllık (Önlisans) Bölümleri'nin Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

4 Yıllık (Lisans) Bölümleri Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

 

YKS Sınavı ile alan 4 yıllık (Lisans) bölümlerinin Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları açıklandı. Sizler için tablolar halinde hazırladığımız 4 yıllık bölümlerin Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları verilerini aşağıdaki bağlantıları kullanarak bulabilirsin. Bu sayfadaki verileri 2020 yılına aittir ve 2021 yılında tercih yapacak öğrenciler için rehber olarak hazırlanmıştır.

 

Aşağıdaki arama kutucuğuna istediğin 4 yıllık (Lisans) bölümünü yazarak arama yapabilirsin.

 
4 Yıllık (Lisans) Bölümleri'nin Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

Hangi Bölüm İçin Kaç Net Gerekli ?

 

Çoğumuzun merak ettiği soru üniversite bölümleri için kaç net yapmam gerekli ?

 

Sizler için hazırladığımız aşağıdaki listede OSYM tarafından paylaşılan Üniversite Bölümlerine ait Katsayı, Yerleşen Kişinin OBP Puanı ve Net Sayıları'na ulaşabilirsin. Aşağıdaki veriler 2020 Yılının adaylarına aittir ve 2021 Yılında tercih yapacak öğrenciler için rehber olarak hazırlanmıştır.

 

Aşağıdaki arama kutucuğuna merak ettiğin bölümü yazarak arama yapabilirsin.

 
Hangi Bölüm İçin Kaç Net Gerekli?

Meslek Yüksek Okulları Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

 

Meslek Yüksek Okulları, Yüksek Öğretim kapsamında 2 yıllık bölümlerin bulunduğu okullardır. Bu okullara TYT puanınızı kullanarak yerleşirsiniz. Sizin için hazırladığımız Meslek Yüksek Okullarına ait Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları verilerini aşağıdaki bağlantılarda bulabilirsiniz.

 

Aşağıdaki arama kutucuğuna istediğin Meslek Yüksek Okulu'nun İsmini yazarak arama yapabilirsin.

 
Meslek Yüksek Okulları Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları