Programlama Dilleri İle Ne Tür Projeler Yapılabilir?

Günümüzde programlama dilleri ile birçok farklı ve özel projeler yapılabiliyor. Özellikle C, C++, Python gibi programlama dillerini kullanarak birçok özgün program veya proje yapabilirsiniz. Programlamaya ilk olarak C veya C++ dillerinden başlamanızı tavsiye ederiz. C dilinde ilk olarak asal sayı bulma programı kodlayarak kendinizi geliştirebilirsiniz. Sonraki aşama olarak for ve while döngüleri üzerinden kendinizi geliştirebilirsiniz. Bu temel kavramları öğrendikten sonra asıl kodlamak istediğiniz projeye başlayabilirsiniz.

 

Örneğin Python dili ile yüz tanıma programı yapılabildiğini biliyor muydunuz? Evet, Pyhton ile aklınıza gelebilecek tüm programları yazabilirsiniz. Bunların birisi de yüz tanıma programıdır. Python ile yüz tanıma programı yaparak bunu kameralara entegre edebilir ve tanımlı olmayan yüz gördüğünde program size otomatikman mesaj gönderebilir şeklinde proje yapabilirsiniz. Yani diyelim ki bir kameraya yüz tanıma programını entegre ettiniz ve tanıdık yüzleri programa girdiniz. Kamera yabancı bir yüz gördüğünde anında size bildirim gönderecek şeklinde ayarlayabilirsiniz. Böylelikle bir nevi hırsızların önüne de geçmiş olursunuz. Bu tarz projeler kodlayabilirsiniz.

 

Elbette programlama dilleri çalışması yapmadan önce internetten kaynak taraması yapmanızı öneririz. Birçok yazılım sitesinden örnek kodları incelemeniz ve uygulamanız bu alanda gelişmenize katkı sağlayacaktır. Özellikle programlamaya yeni başlayanlar c programlama örneklerini inceleyerek kendilerini geliştirebilirler. Gerçekten de bu alanda gelişmek için sürekli örnek kod yazılması ve yeni yeni uygulamalar geliştirilmesi gerekir.

BENZER YAZILAR
YORUMLAR
KPSS
2023 TYT' YE
Kalan Süre

18 Haziran 2023