Masal Özellikleri

masalın özellikleri

Masal Özellikleri

 

Masallar, her ebeveynin bildiği gibi yalnızca çocukları uyutmak için kullanılan bir unsur değildir. Masallar, edebiyat dünyasının süregelen tarihindeki yapı taşlarındandır.

 

Masalların özellikle çocukların gelecek yaşamlarını şekillendirmesi gibi önemli yönleri ise asla göz ardı edilemez. Çocuğun masal kahramanlarına özenmesi, masal kahramanları gibi davranması gibi birçok davranış biçimi de sıkça gözlenen bir durum oluyor.

 

Masallar fantastik evrenlerde geçiyor. Ebeveynler fantastik evrenlerin gerçekte olmadığını bilse de çocuklar için böyle bir şey mümkün değil. Çocuklar ise bir fantastik evren olduğuna inanıyorlar. Böylece çocuk bir masal okurken iki farklı dünyada yaşıyor. Bu durum ise çocuğa yaşamında birçok farklı bakış açısından bakma imkanı sunuyor.

 

Ebeveynler masal kitaplarından veya masal oku platformlarından her ne kadar çocuklarına masal okumaya ayırdıkları zamanı boş zaman olarak görse de çocuk için aynı durum söz konusu değil. Çocuk, ebeveyniyle kaliteli zaman geçiriyor, dünyasına yeni bir şeyler katıyor. Her masal çocuğun gelişiminde yeni bir pozitif yola sebep oluyor. Özellikle eğitici masallar, çocukların zeka gelişiminde, sosyal yaşamında ve daha birçok yerde yön gösterici oluyor.

 

Tüm bu durumların sonucunda masalların özelliklerini öğrenmek gerekiyor. Masallar nedir? Masallar nasıl edebi eserlerdir? Ve bunlar gibi soruların cevapları aşağıda sizi bekliyor.

 

Masalların Özellikleri Nelerdir?

 

  • Masallar, tamamen hayal gücüne dayalı, hayali olaylardan oluşmuş metinlerdir. Olaylar gerçek hayatta da var olabilir ancak masalda daha fantastik bir biçimde anlatılmıştır.
  • Masal anonim bir türdür. Geçmişte bir kişi tarafından anlatılmıştır ve şimdiye dek süregelmiştir.
  • Masallar iyi-kötü, güzel-çirkin, doğru-yanlış gibi zıtlıklar üzerinden anlatılır. Masallarda işlenen bu zıtlıklarda doğru olan gösterilir, dinleyiciye çıkarılması gereken ders verilir.
  • Masallardaki karakterler masal dünyasına özgüdür. Hayvanlar konuşabilir, periler ve insanlar arkadaş olabilir, devler uyanabilir ve daha birçok karakter canlandırılabilir.
  • Masalların öğretim amacı bulunur. Çocuklara somut olarak anlatıldığında anlayamayacakları unsurlar masallar üzerinden anlatılır. Böylece çocuğa gereken eğitim verilmiş olur.
  • Masallarda yer ve zaman belli değildir. Tamamen dinleyicinin hayal gücüne bırakılmıştır. Bazı masallarda Kaf Dağları, mağaralar, dereler verilse de spesifik bir yer adı verilmemektedir. Aynı şekilde masalların başında da söylenen tekerlemeler dışında bir zaman unsuru belirtilmemektedir. Zaman bazen “ben anamın beşiğini tıngır mıngır sallar iken” olur bazen ise “günlerden bir gün” olur. Masalın canlı bir unsur olması için bu nedenlerle dinleyici gerekmektedir.
BENZER YAZILAR
YORUMLAR
KPSS
2023 TYT' YE
Kalan Süre

18 Haziran 2023