Bilsem Sınavına Nasıl Hazırlanılır?

bilsem hazırlık

Bilim ve Sanat Merkezi (BİLSEM) her yıl düzenli olarak özel yetenekli öğrencileri saptar ve bu yetenekleri doğrultusunda onlara özel dersler verir. Bilim ve Sanat Merkezi, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olup, bu kurumun akademisyenleri de sınavla seçilmekte.

 

Çocuklar bu kurumda eğitim almak için görsel ve işitsel zekanın yanı sıra müzik sınavlarına da girerler. BİLSEM sınavları bir dizi özel yetenek sınavlarıdır. İki aşamadan oluşur. Bu sınavlara nasıl hazırlanacağınızı söylemeden önce gelin sınavların içeriğine bakarak nasıl sorularla karşı karşıya olabileceğimizi öğrenelim.

 

BİLSEM Sınavları Nasıl Yapılır?

 

Bilsem sınavı için bireysel başvuru hakkınız yoktur. İlkokul 4. sınıf ve altı üstün yetenekli öğrencileri sınıf öğretmenleri belirler. Öğretmenler, BİLSEM kurumuna başvuru yapar ve çocuklar sınava katılmaya hak kazanır.

 

BİLSEM, düzenlediği sınavlarda çocukların yeteneklerini ve zekalarının potansiyelini ölçer. İki kademeli sınavın ilki ‘Grup Tarama Uygulaması’dır. Bu uygulamanın tarihleri Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklanır. Çoğunlukla hafta sonu yapılan Grup Tarama Uygulaması, 4 oturumdan oluşur. Sınıflarına göre sorulan sorularda BİLSEM’in belirlediği başarı puanını alan öğrenciler ikinci aşamaya geçerler.

 

BİLSEM sınavlarının ikinci aşaması ‘Bireysel Değerlendirme Uygulaması’dır. Bu uygulama sözlü mülakat şeklinde olur. Bu sınavlar her ilde bulunan Bilim ve Sanat Merkezi’nde yapılır. Görsel zihinsel ve yetenek sınavlarına sokulan öğrencilerin zihinsel sınavları açıklanmaz. Ardından resim ve müzik zekaları ölçülen adaylar başarılı oldukları taktirde eğitim almaya hak kazanır.

 

BİLSEM Sınavlarına Nasıl Hazırlanılabilir?

 

Öncelikle belirtmek gerekir ki, ezber bu sınav için yapılan en büyük yanlışlardan biridir. Bu sebeple çocuğunuzun zeka gelişimini okul öncesi çağlarda geliştirmeye çalışmalısınız.

 

3 ve 4 yaşındaki çocukların zeka gelişim hızı, yaşları ilerledikçe giderek azalır. Yani okul öncesi dönemde zeka temelleri ne kadar sağlam olursa o kadar iyi. BİLSEM sınavları için çocuğunuza görsel zihinsel geliştirici uygulamalar edinebilirsiniz. Tablet ve telefonlarda fazla soru çözmeleri onların zekasını olumlu yönde etkilemez. Buna dikkat etmenizde fayda var. Çocuğunuz için gerekli zeka gelişim uygulamalarını edinirken güvenilir bir araç olduğuna emin olun.

 

Çocuğunuz BİLSEM sürecinde müzik eğitimi de alacaktır. Bu sebeple işitsel zekâ çok önemli. Öğrencilerin, BİLSEM müzik sınavında temel nota bilgisi, müzik kulağı sınanacak. Çocuğunuzun istediği bir enstrümanı çalmasına izin verin. Eğer maddi durumunuz yeterli ise ona özel ders aldırmak, bu sınavda zorlanmamasını sağlayacaktır. Bunun dışında Halk Eğitim Merkezleri’nin açtığı müzik kurslarını da düşünebilirsiniz.

 

Resim ve çizim yeteneği hem görsel hem de motor becerileri için çocuğunuzun olmazsa olmaz gelişim göstermesi gereken alanlardan biri. El becerisi, ileride yapacağı bir projenin hem çizimi hem de maketini yapabilmesi için olmazsa olmaz. Bu sebeple çocuğunuzun resim defterine bir şeyler çizerken biraz daha dikkatli olmasını sağlamalı, bu konuda onu teşvik etmelisiniz. Resim öğretmenleri ve resim sanatçıları çocuklarınızın bu yeteneğini geliştirebilmesi için özel dersler vermekte.

 

Milli Eğitim Bakanlığı, Bilim ve Sanat Merkezi sınavlarının uygulandığı, demo niteliğinde bir uygulama sundu. Bu uygulamada BİLSEM’in daha önceki sınavlarda çıkmış olan sorular, ilerledikçe zorluk seviyesi artan egzersizler gibi içerikler barındırmakta. Sizler de akıllı cihazınızın elektronik mağazasından BİLSEM DEMO uygulamasını indirerek çocuğunuzun bu sınava en iyi şekilde hazırlanmasını sağlayabilirsiniz.

 

Çocukların zeka gelişimleri baskı altında tutulduğunda hiçbir zaman gelişim göstermez. Ebeveyn olarak onları bu konuda rahat bırakmalı ve sevdiği sorularla haşır neşir olmasına izin vermelisiniz. Tabii zeka gelişimi için pratik oldukça önemli. Bir o kadar mühim olan bir konu da var: DİSİPLİN. Çocuğunuz ister müzik dersleri alsın ister görsel zekasını artırıcı sorular çözsün isterse de el becerilerini artırması için çeşitli aktiviteler yapsın, gelişimi açısından BİLSEM sınavlarına hazırlanırken bunu belirli bir disiplin içinde yapmalı ve düzenli olarak egzersizlerine devam etmelidir.

BENZER YAZILAR
YORUMLAR
KPSS
2023 TYT' YE
Kalan Süre

18 Haziran 2023