AYT Edebiyat: Gazete Çevresinde Gelişen Öğretici Metinler TEST - 1


Gazete Çevresinde Gelişen Öğretici Metinler konusu AYT Edebiyat dersi test çöz sayfasındasın. Gazete Çevresinde Gelişen Öğretici Metinler Konusu test için her sorunun 1 dakika süresi vardır. Aşağıdaki Gazete Çevresinde Gelişen Öğretici Metinler konusu AYT Edebiyat dersi testini belirtilen süre içerisinde çözdükten sonra en aşağıda bulunan "cevapları kontrol et" butonuna tıklayarak Gazete Çevresinde Gelişen Öğretici Metinler Konusunda yaptığın doğru - yanlış sayısı, cevaplar ve aldığın puanı görebilirsin.


logo
AYT Edebiyat: Gazete Çevresinde Gelişen Öğretici Metinler TEST - 1
1.
Bugüne kadar kalkınmışlık düzeyi bağlamında emek, sermaye ve doğal kaynaklar temel ölçütler olarak kabul görürken bugün bunlara bir de eğitim eklenmiş, hatta eğitim ön sıraya geçmiş durumda. Artık tartışmasız bir şekilde, eğitime gerekli yatırımı yapmadan gelişmiş ülkeler arasına katılmanın imkansız olduğu görüşüne kimse itiraz etmiyor. Ekonomik, sosyal, kültürel, teknolojik gelişme ve kalkınmanın motoru eğitimli ve donanımlı insan gücü. Bu bağlamda ancak eğitim sis­temlerini ve kurumlarını yeni dönemin gereklerine göre yeniden yapılandıran ülkeler, uluslararası arenada söz sahibi olabilmektedir.

Bu parça aşağıdaki yazı türlerinin hangisine örnek olabilir?
Doğru Cevap: "B" Makale
Soru Açıklaması
2.
Aşağıdaki metinlerden hangisi, bir eleştiri yazısın­dan alınmış olabilir?
Doğru Cevap: "E" Roman kişilerinin, bir resim gibi fırça darbeleriyle yapıldığını, renklendirildiğini, iyice kabartıldığını hissetmek, tatsız tuzsuz bir okuma eylemi ile baş başa bırakıyor sizi.
Soru Açıklaması
3.
Fıkra ve makale türündeki yazıların ortak özelliği aşağıdakilerin hangisidir?
Doğru Cevap: "C" Gazete ve dergilerde yayımlanmak üzere hazır­lanırlar.
Soru Açıklaması
4.
Aşağıdakilerin hangisi bir öğretici metinden alın­mış olabilir?
Doğru Cevap: "A" Gece ... Hep gece ... Üç gündür hep hareket halin­deyiz, gün ışığı görmedik. Buradaki insanların bu koşullarda nasıl yaşadıklarını anlamak imkansız.
Soru Açıklaması
5.
Apple şirketinin kurucularından Steve Jobs hayatını kaybetti. 6 Ekim sabahı, Apple'ın yaptığı açıklamada, kurucular ve eski Ceo'ları Steve Jobs'ın hayatını elli altı yaşında kaybettiği duyuruldu. Steve Jobs, 2004'te pank­reas tedavisi görmüştü, 2009'da karaciğer nakli yapılan Jobs, sağlığı kötüleşince bu ağustos ayında Apple'daki görevinden ayrılmıştı.

Bu haber yazısında SN 1 K sorularının hangisine cevap bulunamaz?
Doğru Cevap: "E" Nerede?
Soru Açıklaması
6.
Şu televizyon programları bir dil uzmanının onayından geçmeden yayımlanmasa, reklamlarda tuhaf bir Türkçe kullanılmasa diye nasıl iç geçiriyorum bir bilseniz. Ama kimin umurunda, sesim kime gider ki. .. Sizlerin arasın­da da akşamları biraz televizyon seyredeyim deyip de benim gibi acı çekenler olduğuna eminim, sevgili dost­larım. Kötü Türkçenin sokakta bir kısım insan arasında konuşulması başka, televizyonlardan milyonların evine girmesi başka ... Kanal değiştiriyoruz, ne yapalım, de­meyin. Gençlerimiz doğruyu yanlışı bilmiyor, o yanlış dili, iyice zihinlerine yerleştiriyorlar. Böyle yanlışların çok yapıldığı programları tespit ederseniz bildirin bana sevgili okurlarım. Elimizden geleni yapalım.

Bu parçada aşağıdaki yazı türlerinin hangisinin özellikleri görülmektedir?
Doğru Cevap: "D" Sohbet
Soru Açıklaması
7.
Yazarın, bir kişi, eşya, eser ya da yerle ilgili olarak yaptığı incelemeleri, fotoğraflarla süsleyerek, kendi görüş­lerini katarak kaleme aldığı gazete ve dergi yazıları bu adla anılır. Yazar tıpkı haber yazılarındaki gibi bilgi verir ama bilgiyle sınırlı kalmaz, kendi görüşlerini, izlenimlerini de aktarır.

Bu parçada tanıtılan yazı türü aşağıdakilerin hangi­sidir?
Doğru Cevap: "D" Röportaj
Soru Açıklaması
8.
Yaşam sandığı dopdolu olmadıkça bu türde yazamaz bir yazar. Asıl kaynağını yaşanmışlıklardan arta kalan deneyimler oluşturur çünkü. Fırtınalardan sonra limana çekilip düşünen, hayatını sorgulayan, çok gezen, çok insan tanıyan kalemler, kendi mührünü vurabilir ancak bu tür yazılara. Sığ, birikimsiz, kültürel donanımı yeter­siz yazarlar, uzaktan kolay görünüşüne aldanıp da yel­tenmemeli böyle yazılar yazmaya. Bir de samimiyet demektir, kalp açıklığı, söz duruluğu demektir -------­yazmak. Öyle burnu büyüklüklerin, bilmiş yazar hal­lerinin yeri yoktur onun satırlarında.

Bu parçada boş bırakılan yere aşağıdakilerin hangisi getirilmelidir?
Doğru Cevap: "B" deneme
Soru Açıklaması
9.
Güzel bir şeylerden bahsetmek niyetiyle kalemi eline almak çok hoş bir duygu. Geçtiğimiz günlerde çocuk­larımız, gençlerimiz okullarında çok güzel bir etkinliğe katıldılar: Ağaç diktiler. Meşe, gürgen, çam, kayın ... İçlerinden pek azı bu ağaçları görmüştür, tanır. Bu vesi­leyle ağaçları tanıdılar, tabiatı korumanın önemi üzeri­ne düşündüler, konuştular ve güzel bir adım attılar. Kazma kürek ağaç dikerek hem eğlendiler hem tabiat­la iç içe oldular. Söz tam da buraya gelmişken bu çağın en büyük sorunu olan çevre tahribatını masaya yatıralım.( ... )

Bu parça aşağıdaki yazı türlerinin hangisinden alın­mıştır?
Doğru Cevap: "C" Fıkra
Soru Açıklaması
10.
Aşağıdakilerin hangisinde verilen bilgi ile yanında belirtilen düzyazı türü uyumlu değildir
Doğru Cevap: "C" Amaçları, bir düşünceyi kanıtlamak, savunmak, bir konuda bilgi vermek olduğunda yazarlar, bu tür ya­zılara yönelir. / Eleştiri
Soru Açıklaması
logo
AYT Edebiyat: Gazete Çevresinde Gelişen Öğretici Metinler TEST - 1
11.
-Futbol hakkında edebi bir şeyler yazmayı hiç düşündünüz mü?

- Stadyum tabii ki dramın cereyan ettiği bir sahnedir. Bir gol bütün kupayı, bir yılı temsil edebilir. Ama fut­bol görseldir, edebiyat ise sözel. Bu, romanda fut­bolu zorlaştırır. Ayrıca futbola gazeteci yaklaşımını, yani şike, mafya gibi konuları da çok sevmiyorum. Futbolu, ne kadar yolsuzluğa battığını merak ede­cek kadar ciddiye almıyorum. Futbolun benim için bir çocukluk masalı olarak kalmasını tercih ederim.

Bu parça, aşağıdakilerin hangisinden alınmıştır?
Doğru Cevap: "C" Mülakat
Soru Açıklaması
12.
Aşağıdakilerin hangisinde deneme türü ile ilgili yanlış bir bilgi verilmiştir?
Doğru Cevap: "C" Yazarının, çeşitli anlatım yöntemleriyle anlattıkları­nı inandırıcı kılması gerekir.
Soru Açıklaması
TEST BİTTİ.
CEVAPLARINIZI KONTROL EDİNİZ.
TEST HAKKINDA YORUM YAPABİLİRSİNİZ.