9. Sınıf Fizik: Hareket TEST - 1


Hareket konusu 9. Sınıf Fizik dersi test çöz sayfasındasın. Hareket Konusu test için her sorunun 1 dakika süresi vardır. Aşağıdaki Hareket konusu 9. Sınıf Fizik dersi testini belirtilen süre içerisinde çözdükten sonra en aşağıda bulunan "cevapları kontrol et" butonuna tıklayarak Hareket Konusunda yaptığın doğru - yanlış sayısı, cevaplar ve aldığın puanı görebilirsin.


logo
9. Sınıf Fizik: Hareket TEST - 1
1.
Doğrusal bir yolda hareket eden bir aracın konum - zaman grafiği şekildeki gibidir. Aracın (0 - 3t) zaman aralığında ortalama vektörel hızının büyüklüğü V1, ortalama sürati V2 dir.

Doğru Cevap: "C" CEVAP C
Soru Açıklaması
2.
Doğrusal bir yolda aynı yönde hareket eden X ve Y araçlarının hız büyüklüğü sabit ve sırasıyla 30 m/s ve 10 m/s dir.X aracı Y aracına M'de yetiştiğine göre, |KL| uzaklığı kaç metredir?
Doğru Cevap: "D" 400
Soru Açıklaması
3.
Bir cisim önce kuzeye doğru 40 m, sonra batıya 20 m, daha sonra güneye 20 m gidiyor.

Cismin tüm hareketi 10 saniye sürdüğüne göre, cismin ortalama sürati kaç m/s dir?

Doğru Cevap: "E" CEVAP E
Soru Açıklaması
4.
Doğrusal bir yolda bir araç gittiği yolun ilk yarısını 20 m/s, son yarısını 40 m/s sabit hızlarıyla gidiyor.

Buna göre, aracın tüm yol boyunca ortalama hızının büyüklüğü kaç m/s dir?

Doğru Cevap: "D" CEVAP D
Soru Açıklaması
5.
Doğrusal bir yolda aynı yönde sabit hızlarla hareket eden X ve Y araçlarının şekilde konumlarından 15 saniye sonra X aracı Y'den 200 m önde oluyor.X aracının hızının büyüklüğü 40 m/s olduğuna göre, Y aracının hızının büyüklüğü kaç m/s'dir?
Doğru Cevap: "C" 20
Soru Açıklaması
6.
Doğrusal bir yolda aynı yönde hareket eden X ve Y araçlarının boyları sırasıyla 3 m ve 7 m, sabit süratleri 30 m/s ve 20 m/s dir. Şekildeki konumlarından itibaren, X aracı Y'yi 5 saniyede tamamen geçiyor.Buna göre, d uzaklığı kaç metredir?
Doğru Cevap: "D" 40
Soru Açıklaması
7.
Birbirine paralel olan raylarda hareket eden X ve Y trenlerinin hızlarının büyüklüğü 10 m/s ve 30 m/s, boyları sırasıyla 100 m ve 200 m dir.Bu trenler şekildeki konumdan 1 dakika sonra birbirlerini tamamen geçtiklerine göre, tünelin boyu kaç km'dir? (Trenlerin uç kısımları tünelin girişindedir.)
Doğru Cevap: "C" 2,1
Soru Açıklaması
8.
Doğrusal bir rayda hareket eden trenin hızının büyüklüğü sabit ve 30 m/s dir. Trenin ucu tünele girdiği andan itibaren arka ucu tünelden çıkıncaya kadar, tren 20 m/s lik süratle hareket ediyor.Boyu 300 m olan tren şekildeki konumdan kaç saniye sonra tünelden tamamen çıkar?
Doğru Cevap: "E" 185
Soru Açıklaması
9.
Doğrusal yolda süratleri sabit ve sırası ile 30 m/s ve 20 m/s olan X ve Y araçları arasındaki uzaklık t = 0 anında 1200 m dir.

Doğru Cevap: "B" CEVAP B
Soru Açıklaması
10.
20 m uzunluğundaki bir kamyon 108 km/h sabit süratle gitmektedir.

Kamyon, aynı yönde 36 km/h lik sabit süratle giden 40 m uzunluğundaki tırı yakaladıktan kaç saniye sonra tamamen geçer?
Doğru Cevap: "C" 3
Soru Açıklaması
TEST BİTTİ.
CEVAPLARINIZI KONTROL EDİNİZ.
TEST HAKKINDA YORUM YAPABİLİRSİNİZ.