6. Sınıf Matematik: Ondalık Gösterimlerle Çarpma İşlemi TEST - 1


Ondalık Gösterimlerle Çarpma İşlemi konusu 6. Sınıf Matematik test soruları. Online 6. Sınıf Matematik Ondalık Gösterimlerle Çarpma İşlemi Konusu test için her sorunun 1 dakika süresi vardır. Aşağıdaki testi belirtilen süre içerisinde çözdükten sonra en aşağıda bulunan "cevapları kontrol et" butonuna tıklayarak yaptığın doğru - yanlış sayısı, cevaplar ve aldığın puanı görebilirsin.


logo
6. Sınıf Matematik: Ondalık Gösterimlerle Çarpma İşlemi TEST - 1
1.
Manavdan alışveriş yapan Lokman Bey, aşağıdaki tabloda kilogram fiyatı verilen meyvelerden belli miktarda satın almıştır.Lokman Bey manavdan 2,25 kg portakal, 2 kilogram muz ve 4,25 kg elma satın aldığına göre, toplam kaç TL para öder?
Doğru Cevap: "C" 35,5
Soru Açıklaması
2.


Yukarıdaki işlemlerin sonuçları takip edildiğinde hangi çıkışa ulaşılır?
Doğru Cevap: "A" 1. çıkış
Soru Açıklaması
3.


Yukarıda akış şemasında bulunan “A” ifadesinin değeri kaçtır?
Doğru Cevap: "D" 0,0128
Soru Açıklaması
4.
Bir doğal sayı 1'den küçük bir ondalık ifadeyle çarpılığında sonuç o doğal sayıdan küçüktür.Ali Bey yumurtacıdan toplam 30 yumurta aldığına göre yumurtacıya kaç TL öder?
Doğru Cevap: "B" 14,5
Soru Açıklaması
5.
Akşam yemeği içni mercimek çorbası yapmak isteyen Azra Hanım, mahallesindeki bakkala gitmiştir. Bakkala gidince bulgur ve pirinç ihtiyacının olduğunu da fark etmiştir.

Aşağıdaki tabloda mercimek, bulgur ve pirincin birer kilogram fiyatları verilmiştir.Hepsinden 0,5 kg olan Azra Hanım bakkala kaç TL ödeme yapar?
Doğru Cevap: "D" 6,40
Soru Açıklaması
6.
Doğru Cevap: "A" 0,02
Soru Açıklaması
7.
Bir taksimetrenin açılış ücreti ve her 100 metrede yazdığı ücret tabloda verilmiştir.Mustafa Öğretmen dersine zamanında girebilmek için taksiye binmiştir. Taksi ile evinden 800 metre uzaktaki okula zamanında gitmiştir.

Buna göre Mustafa öğretmenin ödediği ücret kaç TL'dir?
Doğru Cevap: "A" 15,1
Soru Açıklaması
8.
Ormanların vazgeçilmez ağaçlarından biri olan çınar ağaçları, geniş ve uzun boyları ile bilinmektedir. Yaprakları avuç içi büyüklüğünde ve parçalı bir şekildedir.Ormanların yanı sıra ve nehir kenarlarında da sıklıkta görülen ağaçlardır. Dikildiği andan itibaren kısa zamanda gelişme gösterir ve uzun süre yaşamaya devam ederler.

Çınar ağacı dikmek isteyen bir öğrenci yaprağının uzunluğunu ölçükten sonra çıkan değerin 4 katı derinliğe çınar tohumunu ekmeyi planlıyor.

Yaprağının uzunluğu 15,5 santimetre olduğuna göre tohumu kaç santimetre derinliğe eker?
Doğru Cevap: "B" 62
Soru Açıklaması
9.
18 x 0,25 işleminin sonucu kaçtır?
Doğru Cevap: "C" 4,5
Soru Açıklaması
10.
Aşağıda verilen çarpma işlemlerinden hangisinin sonucu yanlıştır?
Doğru Cevap: "D" 54,03 x 100 = 54030
Soru Açıklaması
TEST BİTTİ.
CEVAPLARINIZI KONTROL EDİNİZ.
TEST HAKKINDA YORUM YAPABİLİRSİNİZ.